Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
[Забули пароль?]
 
закрити
 
 
 
 
 
Головна  
 
 

Кріс Вайлд та Оксана Майдан: «Для кожного, хто пробуватиме свої сили у «Честі Професії-2011», – це суттєвий крок вперед»

03.01.2012

 У рамках підготовки другого конкурсу професійної журналістики «Честь професії-2011» знайомимося із представниками головного партнера конкурсу – програми «У-медіа»,Інтерньюз-Нетворк, Крісом Вайлдом, директором програми, та Оксаною Майдан, заступником директора.. Про те, чи є журналістика в Україні «четвертою владою», у чому унікальність конкурсу «Честь професії» та про характеристики ідеального журналіста детальніше у розмові.


– Як з’явилася ідея проведення конкурсу «Честь професії»?

 

– Оксана Майдан: Ідея була спільною – наша і наших ґрантистів – УАВПП та НАМ. Ми були задоволені результатами проведення минулорічного конкурсу. Коли ґрантисти написали заявку про проведення конкурсу цього року, обґрунтувавши те, чим проект у 2011 році відрізнятиметься від минулого, ми з радістю підтримали. Ми підтримуємо цей конкурс великою мірою й тому, що одна із цілей програми «У-Медіа» – підвищення професіоналізму журналістів,якості інформації та журналістики в цілому, а також розширення доступу громадян до інформації.. Конкурс журналістики «Честь професії», як і будь-яке інше змагання, – один із способів підвищення кваліфікації та якості журналістських матеріалів.

 

– Яких результатів Ви очікуєте від проведення другого конкурсу «Честь Професії»?

 

– Кріс Вайлд: Переконаний, що європейські та міжнародні стандарти журналістики повинні діяти в Україні. Важливо, аби те, як журналіст збирає інформацію, як він готує свої матеріали, він робив об’єктивно та незаангажовано. Також для нас пріоритетним завданням є робота із студентами, молоддю, бо саме у цьому віці їх оптимально навчати якісним стандартам журналістики.

Сподіваюся, що ми зможемо привернути до конкурсу увагу більшої кількості журналістів, аби за допомогою нашого проекту вони більше дізналися про міжнародні стандарти журналістики, про те, як якісно виконувати професійну роботу, як забезпечити об’єктивність журналістських матеріалів. Найкращі журналістські роботи, звичайно, будуть винагороджені, але я думаю,що участь у конкурсі навіть важливіша, ніж винагороди за перемогу. Переконаний, що для кожного, хто пробуватиме свої сили у «Честі Професії-2011», – це суттєвий крок вперед.

 

– Оксана Майдан:У продовження думки про акцент на міжнародних стандартах журналістики під час проведення конкурсу, хочу навести декілька найголовніших, якими керується програма «У-медіа»: відділення фактів від коментарів, достовірність, своєчасність, баланс думок, незалежність, об’єктивність.Медіа-моніторинги, які постійно проводять наші партнери, та опитування медіа-експертів, свідчать про те, що далеко не всі журналісти дотримуються стандартів.

Українська журналістика повинна орієнтуватися на світовий рівень. . Україна ні в якому разі ні у журналістиці, ні у економіці чи в інших сферах не є унікальною країною. Будь-які твердження про унікальність - це лише відхід від проблеми і пошук причин, аби не прикладати максимум зусиль для вирішення існуючих проблем. Кращі міжнародні практики та міжнародні стандарти, у тому числі в журналістиці, можна і треба використовувати у власній практиці щодня. Тоді якість журналістики підвищиться швидко.

Звичайно, нелегким завданням для журналіста є поєднання загальних стандартів та конкретного змісту матеріалів, зважаючи на непрості обставини в українській економіці та політиці. Щодо способу подачі інформації . в усьому світі існує поділ журналістів на репортерів, які оперативно подають матеріали з місця подій та шукають гарячі факти, і аналітиків. Гадаю, останніх в Україні, по-справжньому високого рівня професіоналів, ще небагато. Саме тому важливо використовувати міжнародні стандарти і одночасно вчитися у класних, досвідчених медійників, і в українських, і у західних колег. Володіння іноземними мовами було б суттєвою допомогою.. І вже через декілька років ситуація змінилася б на краще. .

 

– Як Ви гадаєте, чи є журналістика в Україні «четвертою владою»?

 

– Кріс Вайлд: Ще ні, оскільки нині політики самі не розуміють, хто такий справжній журналіст. Найпершою проблемою тут є недостатня комунікація влади і медіа. А по-друге, нині медіа-компанії, що функціонують в Україні, не надто якісні. Я у Києві лише 2 місяці, але вже за такий короткий термін помітив, що на рішення редактора більший вплив має «розважальність», аніж «інформативність», «новинність». І до того моменту, коли ця ситуація не зміниться, важко стверджувати, що журналістика в Україні – «четверта влада».

 

– Оксана Майдан: Гадаю, що наразі ні. Щоб бути «четвертою владою», журналісти повинні вміти професійно контролювати три перші гілки влади – законодавчу, виконавчу і судову - та шляхом постійного оприлюднення необхідної громадянам інформації не дозволити цим «трьом гілкам владам» зробити небажаних для країни кроків. . Журналісти не обов’язково повинні відчувати себе «вартовими псами». Але їх постійна участь у налагодженні мостів комунікації з «трьома гілками влади» була б істотним позитивним кроком.. У розвинутих країнах для політиків чи бізнесменів вважається престижним дати інтерв’ю відомому журналісту, і аби ця розмова з’явилася на сторінках популярного видання, чи в ефірі рейтингового каналу. У нас поки що така практика непопулярна.. Не можу однозначно стверджувати, хто більше у цьому винен – влада чи журналісти. Але однозначною є необхідність доступу медіа до публічної інформації для справді незалежного висвітлення того, що відбувається. Відповідний закон, нещодавно прийнятий Парламентом, безперечно допоможе налагодити двосторонній рух по комунікаційному мосту. .

 

– На Вашу думку, у нинішніх реаліях для журналіста важливіше знайти новину, чи вміло, об’єктивно її розтлумачити та прокоментувати?

 

– Оксана Майдан: І знайти новину складно, і подати її також непросто. Звичайно, професіоналу простіше виконувати свою роботу добре, а якщо людина лише пробує себе у журналістиці – їй треба добре подумати, що є новиною, а що ні.

Новину можна знайти практично скрізь, адже всюди щось трапляється. Але чи цікаві геть усі новини читачам, слухачам та глядачам? Думаю, що ні. Тому потрібно зважати на соціальну значимість інформації і обирати тільки те, що буде цікаво громадянам, до того ж подавати новини потрібно у нейтральному ключі.

Коментарі також потрібні, аби допомогти глядачам та читачам сформувати власну думку про подію чи явище. . Тому варто дуже ретельно та прискіпливо підбирати експертів для отримання адекватних коментарів. Звичайно, найкраще, аби думок було багато, але можна зупинитися хоча б на двох. Вони не обов’язково повинні бути діаметрально протилежними, але принаймні точки зору, які у них відстоюються, мають чимось відрізнятися.

 

– Охарактеризуйте, будь ласка, тезисно ідеального журналіста.

 

– Кріс Вайлд: Розумний, енергійний, стійкий, настирливий, чесний, безперервно навчається, уміє розуміти свою аудиторію, постійно вдосконалюється. Ідеальний журналіст повинен бути насамперед об’єктивним, бути людяним та мати гарні стосунки і людьми, незалежно від їх віку чи статусу.

 

– Оксана Майдан: Ідеальний журналіст – це поєднання відмінних професійних якостей, які виховуються на базі міжнародних стандартів, та знання, як ці стандарти застосувати у реаліях даної країни. Ідеальний журналіст повинен мати добрі комунікативні навики, і, звичайно, йому повинні бути притаманні загальнолюдські риси, такі як чесність, неупередженість, та позитивне ставлення до тих, з ким він працює. Погоджуюся з Крісом, що у будь-якій професії потрібно багато вчитися та зростати професійно. Журналіст-професіонал, я гадаю, має не просто налагодити спілкування із своїми колегами, а й ділитися з ними своїми знаннями та навиками, аби далі зростати професійно.

 

– Що б Ви побажали цьогорічним учасникам конкурсу «Честь Професії-2011»?

 

– Кріс Вайлд: Гадаю, що основне у конкурсі «Честь професії-2011» – це процес. Як слоган Олімпійських ігор – «Головне участь, а не перемога». Адже участь у конкурсі – це перший крок до покращення своєї професії. Навіть, якщо журналіст, який подає свій матеріал на конкурс, не переможе, він, я переконаний, думатиме над тим, як переписати свою роботу, знайти додаткову інформацію для неї, взяти ще один коментар. На мою думку, конкурс «Честь Професії» – це,насамперед, нові знання та можливість по-іншому подивитися на свій матеріал.

 

– Розкажіть, будь ласка, детальніше про програму «У-Медіа».

 

– Оксана Майдан: Програма «У-Медіа» працює на покращення медіа-середовища. У нашій діяльності - три пріоритетні напрямки. Перший більшою мірою пов'язаний з медіа-грамотністю та медіа-моніторингом. Мета цього напряму – підвищити якість інформації та рівень доступу до неї громадян. Декілька ґрантистів «У-Медіа» моніторять друковану пресу й основні телеканали та щомісячно роблять звіти моніторингу, які розміщують на своїх сайтах та розповсюджують серед зацікавленої аудиторії. Конкурс «Честь Професії» реалізовується в рамках саме цього пріоритету. .

Другий напрямок безпосередньо пов'язаний із адаптацією українського медіа-законодавства до європейських стандартів. В рамках цього напрямку працюють медіа-юристи, які контактують з представниками уряду та парламенту, допомагають їм розробити закони, які сприятимуть журналістам у їх професійній діяльності, та покращать медіа середовище в Україні.

 Третій напрямок пов'язаний з інституційною розбудовою недержавних медіа-організацій. Ми здійснюємо технічну допомогу неурядовим медіа-організаціям у вдосконаленні їх внутрішньої структури. Мета проектів цього напрямку – підвищення професіоналізму і впливовості медіа організацій для надання допомоги журналістам.

 

Розмову провела Христина Дрогомирецька


     
0
 
 
12021
 
Наші партнери

Організатори
 
Генеральний телевізійний партнер
 
Інформаційні партнери
 
Партнери конкурсу
 
Спонсори конкурсу