Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
[Забули пароль?]
 
закрити
 
 
 
 
 
Головна  
 

Номінація: «Надія журналістики»

Критерії:

- номінація відкрита для всіх журналістів, яким не виповнилося 25 років на момент подання заявки,
і хто раніше не попадав в «список фіналістів» (5 кращих робіт) в цій номінації.

- Роботи, подані на цю номінацію, можуть відноситися до будь-якого жанру журналістики.

Усі роботи, подані в цю номінацію, можуть бути також номіновані на присудження спеціальних призів та інших нагород, оголошених Організаторами конкурсу "Честь Професії"
  • оцінка від 1 до 10 за десятибальною шкалою (1- мінімальна оцінка, 10 - максимальна; ви можете використовувати тільки цілі бали);
  • ви можете висловити особливу думку стосовно кожної з робіт у спеціальній формі. розташованій під роботою


Усі роботи, подані в цю номінацію, можуть бути також номіновані на присудження спеціальних призів та інших нагород, оголошених Організаторами конкурсу "Честь Професії"

 

««Атака пільговиків»»

Василевський Олег | Друкована робота

 
 

На юридичному факультеті Львівського національного університету ім. І.Франка абітурієнт із 397 балами (з 400 можливих за результатами ЗНО!) не подолав прохідного бар’єру на бюджетне навчання!

 

«Непробивна гвардія»

 

Сьогодні, як і торік, навіть максимальна кількість балів із зовнішнього незалежного оцінювання – ще не гарантія, що абітурієнт потрапить на бюджетну форму навчання. На перешкоді знову стала «непробивна гвардія» пільговиків, котрі мають право вступати у вузи поза конкурсом. За право навчатися «на бюджеті» знову змагаються не найкращі випускники шкіл, а пільговики. Держзамовлення цьогоріч зменшилося, а кількість охочих здобувати освіту за державні кошти зросло. Наприклад, на 15 бюджетних місць однієї зі спеціальностей Київського національного університету ім. Т. Шевченка претендують більш ніж 30 пільговиків та дев’ять переможців олімпіад – тож двоє дівчат, які набрали на ЗНО по 400 балів (тобто максимум) опинилися, відповідно, на 40 та 41 місцях. На спеціальність «туризм» у тому ж ВНЗ подали заяви 28 пільговиків і 11 переможців олімпіад, а на державну форму навчання теж усього 15 місць.

У Львівському аграрному університеті на три державні вакансії спеціальності «фінанси і кредит» знайшлося троє пільговиків. У медичному університеті ім. Д. Галицького абітурієнтка із 600 балами із ЗНО опинилася в рейтингу аж на 36 місці!

На історичний факультет Франкового університету поступлять лише ті претенденти, які за результатами зовнішнього оцінювання набрали не менш ніж 387,5 бала (за 125 бюджетних місць 20% держзамовлення тут уже захопили пільговики). Інформаційний стенд юридичного факультету (спеціальність «право») того ж вузу: 81 зі 145 місць держзамовлення «забронювали» представники тієї ж категорії. Ще четверо майбутніх студентів – переможці олімпіад. Звичайним абітурієнтам залишили всього 60 місць. Абітурієнт із 397 балами тут у рейтингу 146-ий! Попри обіцянки міністра Івана Вакарчука навести лад, бюджетні місця, як і торік, буквально обліплені «ліквідаторами», «шахтарями», інвалідами та сиротами. Їм для вступу достатньо 124 балів. Так велить закон…

Разом із Ксенією Дітчук, регіональним координатором моніторингу вступної кампанії від ГМ “Опора”, агент «Інформатора» протягом дня спостерігаючи за перипетіями вступної кампанії у львівських ВНЗ. У медичному університеті під дверима кабінету відповідального секретаря чомусь черга… У ветеринарній академії анкети заповнюють у коридорі… А в аграрному університеті взагалі відмовилися надавати будь-яку інформацію щодо вступників. «На нашому сайті є всі дані», – запевнила відповідальний секретар. Я не полінувався – відшукав відповідну сторінку в Інтернеті. І де вона ту інформацію там бачила?..

 

Система «Конкурс». А хто змагається?

 

Усю інформацію про цьогорічних вступників можна знайти у системі «Конкурс», на яку функціонери від освіти покладали великі надії. На сторінці vstup.info вказано, скільки заяв подано, яка квота державного замовлення і ліцензований обсяг. Так формують рейтинг абітурієнтів.

Хоч це й прикро, та ця система приховує пастки. Вступник, згідно з її даними, може бути рекомендований до зарахування, а за рейтингом ВНЗ – ні. Адже в кожному вузі є квота бюджетних місць для молодших спеціалістів, тобто учнів коледжів, технікумів, училищ. Наприклад, у ветеринарній академії держзамовлення становить 438 місць, 160 з яких виділено для випускників навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації.

«Системі “Конкурс” ще далеко до досконалості, – розповідає Ксенія Дітчук. – Часто довго неможливо завантажити Інтернет-сторінку. Я зверталась із зауваженням до адміністратора сайту – він відповів, що це через велику кількість відвідувачів. А хіба в МОН не могли цього передбачити? Буває, що впродовж декількох днів сторінки не оновлюють. Телефоную в той чи інший вуз і кажу: “У вас дані відсутні”, – а мені відповідають: “Ми інформацію вчасно надсилаємо – це в Києві погано працюють”.

У Львівському медичному університеті першим у рейтингу довго було прізвище дівчини, яка отримала понад... 500 балів (хоча за два сертифікати можна набрати максимум чотириста). У списках “Політехніки” щодо п’яти осіб в системі вказали помилкові бали – вищі від можливих. Звісно, абітурієнти – чи їхні батьки – засипали дзвінками приймальні комісій із запитаннями, чи, бува, не змінилися правила прийому».

Та не так уже й багато вступників знають про існування такої системи. Запитавши одного з абітурієнтів «аграрки», що йому відомо про «Конкурс», почув у відповідь: «Зовнішнє я здавав...» Громадянська мережа «Опора» провела соціологічне дослідження, опитавши 40 вступників: 19 з них взагалі не здогадувалися про існування системи «Конкурс», 12 про неї чули, але ще не користувались…

Щоправда, система «Конкурс» має і «плюси» – списки абітурієнтів нарешті відкриті, що, на думку чиновників з міністерства, неминуче призведе до зменшення хабарництва у ВНЗ. Самі ж абітурієнти, особливо їхні батьки, чомусь у це не вірять. «Поступить тільки той, хто заплатить, – сумно констатує мати одного з вступників, – не треба ні пільг, ні знань – лиш би гроші були...»

 

Замість післямови

 

Чого зможе навчити викладач, який колись за незалежне тестування отримав «задовільно»? Хтось хотів би лягти під ніж хірурга-трієчника? Зрештою, чи встигатимуть студенти-пільговики опановувати навчальну програму у вузі? Чи не стануть вони баластом на фоні решти студентів? Скільки навчатимуться – до першої сесії?

Звісно, необхідно дбати про потребуючих, але не варто забувати й про обдаровану молодь. Держава щороку навчає декілька тисяч дітей лише тому, що вони хворі. Хіба здоровим знання не потрібні?

 

Факт

 

Поза конкурсом при поданні сертифікатів Українського центру оцінювання якості освіти не нижче встановленого цими умовами рівня зараховують:

– осіб, яким Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надає таке право;

– дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, а також осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 18 до 23 років;

– інвалідів І та ІІ груп і дітей-інвалідів віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраним напрямом (спеціальністю);

– осіб, яким Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надає таке право;

– дітей, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах, – при вступі на навчання за гірничими спеціальностями;

– дітей військовослужбовців Збройних сил України й інших військових формувань та працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків;

– членів сімей шахтарів та гірничорятувальників, котрі загинули внаслідок аварії на орендному підприємстві «Шахта імені О. Засядька».

 

У стрічку

 

Мати абітурієнта: «Не треба ні пільг, ні знань – лиш би гроші були»

 

Олег Василевський

Завантажити оригінал публікації 

 

Інформація про конкурсанта:

Василевський Олег Андрійович, Журналіст, ТзОВ «Агенція журналістських розслідувань», Видання «Інформатор». Досвід роботи в журналістиці – 1 рік

 

Думка журі

 
 
[повернутися до переліку робіт]
[повернутися до переліку номінацій]

   
 
2891
 
Наші партнери

Організатори
 
Генеральний телевізійний партнер
 
Інформаційні партнери
ГУРТ Детектор Медіа
 
Партнери конкурсу
USAID Internews SIDA
 
Спонсори конкурсу